8 сынып "Ішкі энергия тарауын қорытындылау"
Физика пәні мұғалімі: Қалилаева Замира Ибадуллақызы
Мектеп:С. Датұлы ЖОМ |
Мұғалім: Қалилаева З |
Пәні: физика Тексерілді: _______________ |
||||||||
Мерзімі: |
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: Ішкі энергия тарауын қайталау |
||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты: жылулық процестердің жүруі заттың құрылысымен оның ішкі құрлымымен тығыз байланысын білу. Сыни тұрғыдан ойлауды басшылыққа ала отырып білімін дәлелді мәліметтер негізінде қолдану. Есеп шығаруда қолданылатын формулалардың қолданылу аясын түсіну
|
||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: жылулық құбылыстармен танысу оның түрлерімен танысу бір-бірінің айырмашылығын анықтайды |
|||||||||
Көпшілігі: меншікті жылусыйымдылыққа, отынның меншікті жану жылуына байланысты есептер шығаруда формуланың түрлендіруге болатынын біледі және есептерде қолдана алады |
||||||||||
Кейбірі: жылуөткізгіштік түрлерін, табиғаттағы және техникадағы жылу берілуге мысалдар келтіре отырып ерекшеліктерін айтады. |
||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: оқушылар тақырып бойынша өз ойларын жеткізе алады |
|||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: температура, термометр, Броундық қозғалыс, Диффузия, конвекция, сәулелену, жылу мөлшері, жылусыйымдылық, отынның энергиясы |
||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: 1. Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін атай аласыңба ? 2. Жылу берілудің түрлерін атап бере аласыңба? 3.дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін атап беріңдер?
|
|||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: Жылу мөлшеріне, жылусыйымдылыққа және отынның меншікті жану жылуына байланысты есептер шығару.
|
||||||||||
Алдыңғы оқу: жылулық құбылыстар |
||||||||||
Сабақтың кезеңдері Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
Ұйымдас-тыру кезеңі 3минут
Үй тапсырма-сын сұрау 10 минут
Негізгі бөлім 13 минут
Сергіту сәті 2 минут
Қорытын-дылау 10 минут
Үйге тапсырма 2 минут
Кері байланыс 3 минут
Бағалау 2минут |
Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыра отырып, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеремін, сабақтың мақсаты мен өту формасын түсіндіремін.
«Өрмекші торы» әдісін қолданып оқушылар алған білімдеріне шолу жасайды
Топқа бөлу І. «Конвекция» тобы : ІІ. «Жылуөткізгіштік» тобы: ІІІ. «Сәулелену» тобы:
Үй тапсырмасын сұрауда тарау бойынша жұмыс «Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдері» «Жылу берілудің түрлері» «Табиғаттағы және техникадағы жылу берілудің мысалдары»
«Сый табақ» әдісі арқылы Тарау бойынша есептер шығару
«Бинге» ойыны
«Post-It» әдісі арқылы Топта немесе жеке: Не үйрендім? Не оңай болды? Не қиын болды? Нені білгім келеді? кері байланыс берулерін сұраймын
Тарау бойынша есептер құрастырып келу
«Кері әсер парағы» арқылы оқушылардан кері байланыс аламын
Топтардың бағалау парақша-лары мен өзімнің бағалауым-ды қорытындылай отырып бағалаймын |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Оқушылар барлығы бірігіп Ой санамда болса да балалығым Ғылым сырын білейін даналығын Физика заңдылығын меңгертіп Зерделімін, білімді, саналымын
Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне жіп лақтыру арқылы сұрақ қойып, жауап алады
«Мозаика» әдісі арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Топпен бірлесе отырып тұжырымдамалық карта жасайды
Жұптық жұмыс арқылы тапсырма орындайды
Оқушылар парақты үшке бүктеп бүктелген парақты ашып бөлінген сегіз бөлікке сұрақтар жазып стикерлерге жауаптарын жазып келесі топқа тапсырылады.
Күнделіктеріне жазып алады
Оқушылар бүгінгі сабақ не туралы болғанын, несімен ұнағанын, не қиындық тудырғанын айтып не жазып береді
Күнделіктеріне баға қойдырады |
Әр жауап алған сайын жарайсын деп бір-бірін бағалап тұрады Бағдаршам әдісі арқылы бағалау
Оқушылар-дың дұрыс жауаптары-ның саны бағалау парақшасына жазылады.
Белгіленген критерийлер бойынша бағаланады
«Бағдаршам» әдісі арқылы топтық өзара бағалау |
Оқулық. 8 сынып электронды оқулық. Слайдтар. Бағалау парағы |
||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға берілетін тапсырмалар: |
Жоғары деңгейлі тапсырмалар беру. Деңгейлік есептер шығарту. Кроссвордтар құрастыру. |
|||||||||
Қосымша көмекті қажет ететін оқушылармен жұмыс: |
Тақырыпты түсініп оқып, соңындағы сұрақтарға жауап жазу |
|||||||||
Пән аралық байланыс: Қауіпсіздік ережелері: АКТ-мен байланыс: Құндылықтардағы байланыс: |
Математика
Слайдтар, үлестірме материалдар Оқушыларды танымдыққа, ауызбіршілікке, бірін-бірі сыйлауға дағдыландыру |
|||||||||
Рефлексия |
||||||||||
Бүгін оқушылар не білді? |
Оқушылар ішкі энергия жайлы түсінік алып есептер шығара алды |
|||||||||
Сыныптағы ахуал қандай болды? |
Оқушылар тапсырмаларды белсенді орындады, жұптық, топтық жұмыстар арқылы байланыс орнады. |
|||||||||
Жоспарлаған әдісте-рім тиімді болды ма? |
Жсопарлаған «Сый табақ» және «Бинго» әдістері өте тиімді болды себебі берілген есептерді оқушылар тақтаға шығарып мәнін түсіндіре алды |
|||||||||
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Берілген уақыт ішінде жоспарлаған сабағымы толық үлгердім. |
|||||||||
Сабақта өз жоспа-рыма қандай түзету енгіздім, неліктен? |
Ешқандай өзгету, түзету енгізген жопын. |
|||||||||
Қорытынды бағамдау |
||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? |
||||||||||
Оқушыларым сабақтың ұйымдастыру кезеңіндегі «Өрмекшінің торы» әдісі және оқушыларымның жұптасып берілген есептерді шығаруы тиімді болды |
||||||||||
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? |
||||||||||
Топтардың алтын ережеге бағынуы және сыныптың жауапкершілігі сабақты жақсарта алды |
||||||||||